2 graczy

60-75 minut

od 12 lat

Gra o ekspansji Europy, odrodzeniu się Rosji i nowej zimnej wojnie

Autorzy: David Thompson i Chris Marling

Status: Gry wydane
Wydania: DE , EN , ES , PL
KUP

Opis gry


Zakończenie zimnej wojny wprowadziło Europę w epokę rozwoju. Europa Środkowa i Wschodnia zrzuciła z siebie jarzmo dyktatorskich rządów i zapragnęła umocnić odzyskaną demokrację. Kraje tego regionu postrzegały integrację europejską jako gwarancję, że nie trafią ponownie do rosyjskiej strefy wpływów. Rosja – cień dawnej potęgi Związku Radzieckiego – nie mogła zrobić nic, by zahamować wzrost wpływów europejskich. I wtedy wszystko się zmieniło. Ceny ropy naftowej poszybowały w górę, wspomagając rosyjską gospodarkę. Do władzy doszedł Władimir Putin, który – pomimo politycznych zwirowań – niezmiennie cieszy się dużą popularnością w społeczeństwie. W 2008 roku wybuchła wojna między Rosją i otwarcie aspirującą do NATO Gruzją. Rozpoczęło się odrodzenie rosyjskiej potęgi, czego przykładem była aneksja Krymu w 2014 roku oraz interwencja we wschodniej Ukrainie.

 

W grze Europe Divided będziecie reprezentować jedną z dwóch potęg: Europę Zachodnią (kontrolując zarówno NATO, jak i Unię Europejską) lub Rosję. Polityczne i militarne wpływy graczy będą się ścierać w walce o kontrolę nad Europą Środkową i Wschodnią oraz nad Kaukazem. Europa jest potężna i bogata, ale też zbiurokratyzowana i opieszała w działaniu. Rosji brak potencjału Europy, ale za to jest w stanie błyskawicznie reagować.

Gracze zdobywają punkty poprzez osiąganie politycznej dominacji w spornych regionach Europy Środkowej, Wschodniej i na Kaukazie. Rozgrywka, oparta na szybkiej mechanice card-driven, jest bogata w historyczne nawiązania, uwypukla także potencjalne ogniska współczesnych kryzysów. Gracze wykorzystują karty poszczególnych krajów do uzyskania wpływów politycznych i militarnych, zwiększenia zasobów finansowych oraz zapewnienia obecności swoich wojsk. Elegancki mechanizm zarządzania talią powoduje osłabienie możliwości gracza w miarę wzrostu jego wpływów, kreując dylemat pomiędzy chęcią rozwoju a obawą przed nadmiernym rozciągnięciem wpływów.

Czy „aksamitna rewolucja” spowoduje podział Czechosłowacji? Jak zakończy się wojna w Bośni? Gracze zdecydują o przebiegu historii na przełomie XX i XXI wieku.

Gra polityczna, wojenne euro

2 graczy / 60-75 min / wiek: 14+

Europe Divided. Trzy siły. Dwóch graczy. Jedna Europa.
Autorzy: David Thompson, Chris Marling

 

Jak grać